Między nami świetlikami

W trakcie tego roku szkolnego realizujemy całoroczny projekt pn.: „Między nami świetlikami“. Na lekcjach języka polskiego i czeskiego czytamy dzieciom na odcinki książkę Jana Karafiata „Świetliki“ („Broučci“), którą czeski dziennikarz Gustav Jaroš nazwał „snad nejkrásnějším květem naší české literatury dětské“, a samego autora czeskim Andersenem.

W ramach tego projektu odbyło się w piątek dnia 26 listopada „Spotkanie z świetlikiem“. Do naszej klasy zaprosiliśmy panią nauczycielkę Michaelę Raszkę, która przygotowała dla dzieci fantastyczne warsztaty z życia tego fascynującego owada. Czy wiecie, co to jest „lucyferyna“? Nasze dzieci już wiedzą, że to jest substancja, która podczas wdechu powietrza z tlenem sprawia „włączanie“ uroczego światełka. Również mogliśmy się dowiedzieć i sprawdzić, co to jest fluorescencja. Pani Michaela przyniosła lampkę emitującą promieniowanie UV, ukryła ją pod pudełko i przez maleńką szparkę dzieci mogły zobaczyć, co jeszcze w przyrodzie lub koło nas „świeci“.

I Ty możesz mieć takie wewnętrzne światełko i być dla innych latarenką – takie jest przesłanie naszego projektu i tego wzajemnie sobie życzymy.