Serce dla Afryki

W tym roku po kilkuletniej przerwie dołączyliśmy ponownie do akcji charytatywnej „Serce dla Afryki“. Do szkoły zaprosiliśmy panią Krystynę Bagumę z jej mężem Samuelem z Demokratycznej Republiki Konga, którzy przygotowali ciekawą prezentację o tym państwie. Dowiedzieliśmy się, że   podstawą gospodarki jest przemysł wydobywczy. W kraju znajdują  się wielkie zasoby rud kobaltu, miedzi i diamentów. Zyski z handlu minerałami przyczyniły się do finansowania działań wojennych między grupami etnicznymi. Pomimo takiego bogactwa, kraj jest bardzo biedny, a sytuacja ludności cywilnej dramatyczna. Na ulicy znajduje się mnóstwo sierot… Krystyna i Samuel przedstawili konkretny projekt pomocy, który polega na opłaceniu lekcji szycia oraz kupnie maszyny do szycia kobiecie, która adoptowała jedną z sierot.

W tym celu nasi piątoklasiści przygotowali licytację oryginalnych przedmiotów afrykańskich. Prawie „profesjonalne“ prowadzenie licytacji przez naszego piątoklasistę oraz pozytywne nastawienie rodziców wytworzyły niesamowitą atmosferę. Licytujący przebijali swoje oferty i zaokrąglali kwoty. Było tyle śmiechu, zabawy i radości naszych piątaków, kiedy zostało sprzedane wszystko!

Tą drogą chcemy jeszcze raz bardzo gorąco podziękować naszym miłym Rodzicom, Pani Dyrektor Ireně Byrtusovej oraz Pani Wójt Uršuli Waniovej za wsparcie akcji charytatywnej. Dziękujemy sercem – za serce!