Říjen u Motýlků

V tomto měsíci jsme si povídali o plodinách na poli a na zahrádce. Děti se dozvěděly, které plody sklízíme na podzim. Jelikož v našem okolí máme spoustu kamarádů, kteří pěstují brambory, rozhodli jsme se udělat si „Bramborový den“. Brambory jsme třídili podle barvy a velikosti. Zahráli jsme si pár bramborových pohybových her. Poté jsme tu největší bramboru upekli a pak si na ní pochutnali. Nebyla sice maštěná, ale byla výborná. Děti si vyzkoušely malovat řepou, zjistily tak, kolik barvy v sobě skrývá. Pokusy a objevy máme moc rádi, proto nám paní učitelka připravila pokus s lentilkami, kdy po zalití teplou vodou pustily barvu a my jsme mohli pozorovat, jak se barvičky uvolňují. Navštívili jsme místní knihovnu, kde nám paní knihovnice vysvětlila, jak se v knihovně máme chovat, jak se můžeme do knihovny přihlásit a co vše v ní můžeme dělat. Děti vědí, ve kterých regálech jsou knihy určené pro ně, kde je koutek na hraní. S chutí si knihy a časopisy prohlížely. Po té nám paní knihovnice přečetla podzimní příběh, kterému děti naslouchaly a později jej nakreslily. Motýlci jsou stejně jako většina dětí velmi zvídaví, a proto si oblíbili video „Agent v kapse“. Poučné příhody, kde zjistíme, jak reagovat ve chvílích, kdy se například ztratíme ve městě nebo zapomeneme vystoupit z vlaku. 20. 10. jsme společně s Broučky uspořádali na zahradě MŠ akci „Jablíčkové odpoledne“. Motýlci upekli na tuto oslavu jablečný koláč, s nadšením míchali suroviny a hezky spolupracovali. Děti už vědí, že ve zdravém těle je zdravý duch, proto se každé ráno procvičujeme, jíme spoustu ovoce, po obědě si vždy čistíme zoubky. Na školní zahradě dopoledne řádíme na odrážedlech a kolech, užíváme si hezkého podzimního počasí. Tento měsíc nám začaly výpravy. Hned po svačince vycházíme na procházku po okolí, kde děti pozorují svět kolem nás a všímají si změn v přírodě. O tom, co vše na výpravách prožíváme, zjistíte více zde https://zsams-ropice.cz/materska-skola/vypravy/.