Výpravy

Výpravy

CO JE TO VÝPRAVA?

Vycházka, při které se veškeré činnosti odehrávají v přírodě. Hra v přírodě a s přírodními materiály skvěle napomáhá všestrannému rozvoji dítěte. Při hře venku dítě zapojuje všech pět smyslů a rozvíjí široké spektrum svých tělesných i mentálních schopností. Pobyt v přírodě prospívá tělu, mysli, vztahům a v neposlední řadě i celé planetě – známe-li přírodu, chováme se k ní ohleduplněji a s úctou. Prospěšnost pobytu venku potvrzuje i řada výzkumů z oblasti medicíny, psychologie i pedagogiky. Budeme s dětmi poznávat přírodu, její podmínky a zákony. Budeme pracovat s přírodními materiály, hledat a pozorovat zvířata, poznávat stromy a rostliny, stavět přístřešky…. a mnoho dalšího. Příroda je to nejlepší hřiště na světě 🙂

Délku vycházky upravujeme s ohledem na venkovní teploty, při mimořádně nepříznivých klimatických podmínkách, špatné kvalitě ovzduší se vycházky nekonají. O tom, kdy vyrazíme, Vás budeme předem informovat.

Prosíme rodiče, aby měly děti na výpravu ve školce:

– batůžek s pitím (v zimním období doporučujeme čaj v termoláhvi)
– pláštěnku
– vhodnou obuv a oblečení na pobyt v přírodě za daného počasí

Světový den vody, 22. března 2024

I voda slaví svůj svátek, to už dětí vědí. Vydali jsme se tedy na procházku po Ropici vodu hledat… a našli jsme. Zkoumali jsme hloubku, čistotu vody z různých zdrojů, vodu si přefiltrovali. U rybníka jsme měli možnost pozorovat žáby i jejich nakladená vajíčka, a že jich bylo. Dokonce ani pár pulců neuniklo naší pozornosti. U dubů jsme pouštěli lodičky z přírodnin, pozorovali, jak loďky plují a hádali, co plave a co naopak neplave. Proměnili jsme se také v módní návrháře a oblékli jsme naši jarní vílu. Jak jí to slušelo a jak se nám výprava vydařila, můžete posoudit na fotografiích.

Výprava k břízkám, 8. března 2024

Jaro nám začalo trochu dříve, nasadili jsme tedy batůžky a konečně se opět vydali na delší procházku. Navštívili jsme náš oblíbený lesík u břízek. Broučci společně s Motýlky hledali určené přírodniny. I přes usilovné pátrání zjistily, že ne vše je možné najít na jednom místě a chybějící jsme dohledávali na zpáteční cestě. Broučci si v rámci tématu povolání vyzkoušeli nelehkou práci s pilkou. Aktivita se tematicky hodila také Motýlkům, kteří se proměnili v tatínka od Jeníčka a Mařenky, a také nařezali pár větviček. Na příští výpravě budou pilky již součástí naší výbavy. Děti činnost moc bavila ale z důvodu zvýšené bezpečnosti a nedostatku času, neměly možnost si ji vyzkoušet všichni, kdo chtěli. Protože 8. března slaví všechny ženy svátek, nechybělo ani pár obrázků pro radost.

Za zvířátky do lesa, 22. prosince 2024

Ani v tomto roce jsme o Vánocích nezapomněli na zvířátka, naplnili jim krmelec dobrotami a stromy jsme ozdobili jablečnými baňkami. Při odchodu jsme pozorovali srnku, která už určitě zavětřila mlsky a vyčkávala až opustíme lesík.

Den stromů, 20. října 2023

V pátek 20. října oslavily stromy svátek a my se za nimi vydali do lesíku. Víme, proč jsou pro nás důležité, některé stromy už umíme pojmenovat, měřili jsme a porovnávali tloušťky kmenů, pozorovali výšku, ozdobili je a z popadaného listí jsme si vyrobili skřítky Podzimníčky, kteří zdobí naší školku.


Kaštanová výprava, 6. října 2023

Podzimní počasí nám stále přeje a tak jsme se s Broučky a Motýlky vydali na první výpravu. Naše nožky si to zamířily na kaštany. Šikovným sběračům se povedlo zvětšit zásobu, kterou díky vaší pomoci střádáme pro zvířata na zimu. Děti už vědí, jak se jmenuje strom, ze kterého nám kaštany popadaly, vyzkoušely si koulení na cíl, posílání kaštanů v kruhu i v družstvech, tvořily různé obrázky, kdo chtěl si mohl své poctivě nasbírané kaštany dle fantazie pomalovat. Zdoláváním nerovného terénu děti také zlepšily své motorické dovednosti, což zaujalo hlavně předškoláky a vlezli všude, kde jim p. uč. dovolily 😊

Výprava ke golfovému hřišti, 26. května 2023

O Ropici jsme se už dozvěděli spoustu zajímavosti, ale kam nás nožky zavedou na této výpravě bylo hádankou. Protože jsou děti šikovné, brzy zjistily, že naším cílem je golfové hřiště. Golf jsme si nezahráli, což děti trochu mrzelo. Pro nás p. uč. je to výzvou do budoucna, pokusit se tento sportovní zážitek zajistit. Cestou jsme si udělali zastávku a rozložili své malířské potřeby, vyrobili si barvy z bláta a dalších přírodnin a to také nebylo úplně špatné. Některé děti ani malovat nechtěly, spokojily se s mícháním bláta a pozorovaly jeho měnící se hustotu.

Můj dům, můj hrad, 19. května 2023

V tomto týdnu jsme se s dětmi věnovali tématům Můj dům a Moje rodina, proto jsme se na výpravě vydali do lesíku a různá obydlí postavili. Stavby z přírodnin jsou dětmi jednou z nejoblíbenějších činností, nepotřebují žádné hračky ani rady, nechávají svou fantazii pracovat na plné obrátky. O tom, že šla práce Broučkům i Motýlkům od ruky a že se fantazii meze nekladou se můžete přesvědčit na fotografiích.

Na louce, 12. května 2023

Díky nádhernému, slunečnému počasí jsme zahájili naši cestu svačinou v altánu na školní zahradě. Bezpochyby top zážitkem na této výpravě bylo pro většinu dětí zdolávání překážkové dráhy z balíků sena. Neodolali jsme ani kráse rozkvetlých luk a přestože děti učíme, ať netrhají kytky ani další rostliny, vytvořili jsme si rozkvetlé vázičky.


Cestou necestou, polem nepolem

I takto bychom mohli začít povídání o naší výpravě ke Smyčkům. Na chůzi po cestě jsme zvyklí, ale cesta přes pole nám dala trochu zabrat. Když jsme ale dorazili do cíle, kde nás čekal Matějíčkův tatínek s babičkou, tak jsme si na chvíli odpočinuli. Nejen, že nám ukázali malé kačenky s jejich maminkou, ale podívali jsme se taky na slepičky a indické běžce. Když jsme si prohlídli všechna zvířátka, tak se s námi Matějíček podělil i o svou trampolínu, klouzačku a houpačku. U Smyčků jsme dostali taky malé občerstvení a dobrůtku do batůžku. Počasí nám ten den přálo a výprava se všem líbila. Moc děkujeme rodině Matějíčka Smyčka za pozvání, opravdu jsme si to užili.


Dubnové výpravy

Dubnové počasí je opravdu aprílové, mnohdy se zdálo, že jaro snad ještě ani nezačalo. Vyrazili jsme tedy s dětmi do okolí znaky jara hledat. Vytvořili jsme si „žižalária“ a ve školce pak pozorovali, jak se žížaly chovají v novém prostředí. 

V dubnu slavila Země svátek a abychom i my byli naší planetě prospěšní, dali jsme se do úklidu školní zahrady, poskytli potřebnou péči naším keřům a dalším rostlinám, s pomocí uhlí filtrovali vodu.

Jedním z jarních témat, kterým se věnujeme jsou zvířata a jejich mláďata. Zahráli jsme si na detektivy a vypátrali hned několik domácích a hospodářských zvířat (kočky, psy, slepice, kohouty, prasata, krávy, ovce), pozorovali jsme také daňky a jejich mláďata. Po náročném pátrání jsme si „odpočinuli“ na hřišti. A kdo odpočívat nepotřeboval, zapojil se do připravených pohybových her.

Odkazy

Nejnovější příspěvky

Mateřská škola

Moje tělo

O tom, že je naše tělo jednou velkou záhadou se měli Broučci možnost přesvědčit na

více zde »

Kontakty