Výpravy

Výpravy

CO JE TO VÝPRAVA?

Dlouhá vycházka, při které se veškeré činnosti odehrávají v přírodě. Hra v přírodě a s přírodními materiály skvěle napomáhá všestrannému rozvoji dítěte. Při hře venku dítě zapojuje všech pět smyslů a rozvíjí široké spektrum svých tělesných i mentálních schopností. Pobyt v přírodě prospívá tělu, mysli, vztahům a v neposlední řadě i celé planetě – známe-li přírodu, chováme se k ní ohleduplněji a s úctou. Prospěšnost pobytu venku potvrzuje i řada výzkumů z oblasti medicíny, psychologie i pedagogiky. Budeme tedy s dětmi poznávat přírodu, její podmínky a zákony. Budeme pracovat s přírodními materiály, hledat a pozorovat zvířata, poznávat stromy a rostliny, stavět přístřešky v případě deště…. a mnoho dalšího. Protože příroda je to nejlepší hřiště na světě. :):)

Vycházky se budou konat za každého počasí a děti budou svačit venku, proto prosíme rodiče, aby měly děti vždy v pátek ve školce:
– batůžek s pitím
– pláštěnku
– gumáky
– vhodné oblečení na pobyt v přírodě za daného počasí

Děti budou svačit v altánu na zahradě a poté se vydáme na cestu. 

Výprava k vodě

Protože nám začalo krásné letní počasí, vydali jsme se v pátek 24. 6. trošku ochladit do řeky Ropičanky. Hned po cestě přes lesík u dubů jsme měli štěstí a mohli jsme si prohlédnout jedno žabí miminko 🙂 Děti si pobyt u vody moc užily, zkoumaly kamínky, masírovaly plosky nohou, procvičovaly rovnováhu na nerovném terénu, posílaly lodičky a pozorovaly, kam až doplují. Po koupání jsme se ještě vydali prozkoumat blízký lesík. 

Lopatování 10. 12. 2021

Tuto výpravu jsme využili k řádění na sněhu. Pořádně jsme se oblékli, vybavili se kluzáky, lopatami a tradáááá na kopec. Počasí nám  krásně vyšlo, a tak jsme si klouzání z kopce skvěle užili. Komu se klouzat nechtělo, válel ve sněhu sudy, dělal andělíčky, stavěl sněhuláka nebo se snažil uválet co největší kouli. Zimní dovádění bylo moc fajn a my se těšíme na další  sněhovou nadílku 🙂

Výprava k břízkám 3. 12. 2021

Tento pátek jsme se vydali k našemu oblíbenému lesíku u břízek. Hned na začátku výpravy jsme měli nečekanou zastávku u Linde. Bagr nakládal hlínu na tatrovku, to jsme si nemohli nechat ujít 🙂 Některé děti dokonce koukaly s otevřenou pusou. A nejlepší bylo, když nám nakonec pan bagrista tou obří lžící zamával! Na další zastávce jsme pozorovali zmrzlý škraloup na kaluži. A konečně jsme dorazili k břízkám, kde jsme strávili příjemný čas hraním s přírodninami, děti stavěly domečky pro zvířátka, ohniště, obydlí pro skřítky… Také jsme si jako medvídci vyzkoušeli udržet se na kmeni stromu.                                                                                                      Na zpáteční cestě jsme pozorovali šištice a jehnědy na olši, hledali jehličnaté stromy, nacvičovali bezpečnou chůzi po silnici. I přesto, že už je prosinec, sluníčko nám krásně svítilo a my jsme „chytali“ jeho paprsky u rozhlížení a poslouchání, jestli  náhodou nejede vlak…

 

Výprava do lesa 12. 11. 2021

Tentokrát jsme se na výpravu vydali do lesa u řeky Ropičanky. Děti po cestě procvičily své fyzické schopnosti, protože abychom se dostali na správné místo, museli jsme vystoupat do příkřejšího kopce a brodit se hromadou listí. Na kopci si děti hrály na pavouky a prolézaly provázkovou pavučinou, házely klacíky do dálky, stavěly domečky pro zvířátka, pozorovaly velkého slimáka, kůru stromů, jmelí. Také vyráběly listové lucerničky, kterými jsme si vyzdobili altánek na školní zahradě.

Výprava pouštění draků 5.11. 2021

Podzim je v plném proudu a my jsme se konečně vydali pouštět draky na louku. Počasí bylo jako stvořené pro tuto aktivitu! Foukalo a přitom nám krásně svítilo sluníčko. Děti si pouštění dráčku opravdu užívaly na plno. Měly obrovskou radost, když jejich drak byl vysoko nad zemí! 
Velkým zážitkem byl pro nás drak, který nám uletěl do korun stromů, nakonec jsme ho však zdárně vysvobodili, z čehož jsme byli všichni moc rádi! Cestou jsme pozorovali a povídali si o tom, jak se nám krásně mění příroda na podzim a o tom, jak se už chystá na zimu. 

Výprava Den stromů

V pátek 22. 10. jsme se vydali na naši první letošní výpravu do lesa, abychom si na vlastní kůži mohli stromy osahat, pozorovat je z blízka, dovědět se o nich něco nového. První zastávkou byl lesík u dubů. Hned na začátku nás čekalo překvapení v podobě spadlého dubu. Děti si mohly otestovat svou obratnost i odvahu a po obřím kmeni se projít. U dubů jsme také měřili a porovnávali obvody kmenů různých stromů, děti si vyzkoušely frotáž listů i kůry, poslouchali jsme, jak šustí listí. Protože jsme si chtěli užít i trochu sluníčka, prošli jsme se po cestě směrem k břízkám. Tady jsme se také na chvíli zastavili, pozorovali duběnky, barvy podzimního listí a pohráli si v lesíku.

Odkazy

Nejnovější příspěvky

Kontakty